صفر تا صد بتن ریزی کف با ماله پروانه ای

بتن ریز ی با ماله پروانه ای

مقدمه

بتن ریزی به شیوه های مختلفی انجام می شود یکی از این شیوه ها بتن ریزی کف با ماله پروانه ای است. با این روش می توان بتن ریزی کف ساختمان، بتن ریزی کف سوله و هر محوطه دیگر را انجام داد. امروزه با توجه به مزایای اجرای بتن ریزی با ماله پروانه ای از این روش استقبال خوبی شده است اما برای بازدهی بالای کار باید بتن ریزی کف محوطه طبق استاندارد و اصول خودش انجام شود در غیر این صورت می توان موجب ضرر و زیان بسیاری شود. شرکت بتن ساروج با 10 سال تجربه می تواند انتخاب مناسبی برای اجرای باکیفیت کفپوش های مدرن و ملاتی باشد.

بتن ریزی کف با ماله پروانه ای چیست؟

بتن ریزی کف با ماله پروانه ای سیستمی است که در آن بتن، الیاف و افزودنی های مکانیزه و تقویت شده با کمک دستگاه تراز لیزری گسترش یافته و با ماله پروانه ای سطحی صاف و صیقلی ایجاد می شود. برای اجرای بتن ریزی کف با این روش ابتدا باید با دستگاه ماله پروانه ای و عملکرد آن آشنا شد. در ابتدا به نظر می رسد ماله پروانه ای یک نام علمی و یا تجاری باشد اما نام دستگاهی است که به علت شیوه انجام کارش ماله پروانه ای و یا هلیکوپتری نامیده می شود. ماله پروانه ای برقی، موتوری، دیزلی و بنزینی چهار نوع ماله پروانه ای اند که در میان این چهار نوع ماله پروانه ای برقی رایج  و پرکاربردتر است. ماله پروانه ای به دو صورت دستی و سرنشین دار تولید و به بازار عرضه می شود. کار ماله پروانه ای سرنشین دار به این صورت است که اپراتور داخل آن نشسته و عملیات لیسه ای کردن بتن را انجام می دهد. این نوع ماله برای پرداخت های بتنی گسترده و عظیم همچون بتن ریزی کف محوطه سالن ورزشی، بتن ریزی کف سوله و یا مجتمع های تجاری بسیار مناسب است زیرا کار سریع تر انجام می شود. ماله پروانه ای دستی در اندازه های گوناگون تولید و توسط حرکت اپراتور کنترل می شود. در هر صورت کیفیت سطح لیسه شده بتن با ماله پروانه ای به عملکرد و مهارت اپراتور وابسته است.

بتن ریزی با ماله پروانه ای
بتن ریزی با ماله پروانه ای

مزایای بتن ریزی ماله پروانه ای

اجرای بتن ریزی کف با ماله پروانه ای چندین مزایا دارد که سبب گسترش استفاده از آن شده است. در ادامه با برخی از این مزایا آشنا می شویم.

 • صاف و صیقلی کردن سطوح بتن ریزی شده به بهترین شکل ممکن
 • صاف و یکنواخت کردن لبه های ایجاد شده در اثر شمشه کشی
 • متراکم و فشرده ساختن بتن جهت از بین بردن منافذ و فضاهای خالی ایجاد شده در بتن ریزی کف محوطه
 • جلوگیری از ایجاد ترک در سطح بتن ریزی شده
 • جلوگیری از ایجاد شکستگی در بتن
 • با مرطوب نگه داشتن سطح به آب بندی کردن سطح و کف کمک می کند
 • دارای قابلیت استحکام بالا در برابر مواد خورنده مانند روغن و بنزین
 • فرسایش سطح گردوغبار زیادی ایجاد نمی کند .
 • افزایش بازدهی و سرعت در کف سازی گسترده همچون بتن ریزی کف سوله و یا پارکینگ های تجاری

با مراجعه به بتن ساروج می توان از تمامی این مزایا بهره مند شد.

کاربرد بتن ریزی با ماله پروانه ای

یکی از بهترین روش های اجرای بتن ریزی که برای تمامی سطوح کاربرد دارد بتن ریزی کف با ماله پروانه ای است. برای دست یافتن به صیقلی و صاف ترین سطح می توان بتن ریزی کف را به وسیله ماله پروانه ای انجام داد. با ماله پروانه ای در نهایت به سطحی صاف و یکدست خواهید رسید بنابراین برای بتن ریزی کف سوله، بتن ریزی کف ساختمان و غیره می توان از ماله پروانه ای استفاده کرد. در متراژ های بالا بتن ریزی کف ساختمان، سالن ورزشی و یا پارکینگ مراکز تجاری بسیار سریع تر انجام می شود. بتن ساروج با اجرای باکیفیت  انواع بتن ریزی کف محوطه های مختلف می تواند پاسخگوی نیاز مشتریان باشد.

بتن ریزی با ماله پروانه ای
بتن ریزی با ماله پروانه ای

قیمت بتن ریزی با ماله پروانه ای

در بازار با قیمت های مختلفی برای بتن ریزی شاهد هستیم. برای محاسبه قیمت این روش بتن ریزی کف ساختمان و یا غیر باید مراحل قبل از بتن ریزی اجرا شده باشد و بعد از آرماتور بندی اجرای بتن ریزی آغاز شود؛ در این مرحله مساحت آرماتور و مساحت بتن یکسان است. در نهایت با توجه به مساحت کف، حجم کار و هزینه لوازم اولیه بکار برده شده قیمت نهایی محاسبه می شود. دستمزد کارگرانی که با ماله پروانه ای عملیات بتن ریزی را انجام می دهند کمتر از دستمزد کارگرانی است که به روش سنتی ماله کشی انجام می دهند به علاوه افزایش سرعت کار به وسیله ماله پروانه ای نیز هزینه ها را کاهش می دهد.

مراحل بتن ریزی کف با ماله پروانه ای

بتن ریزی کف به کمک ماله پروانه ای شامل چندین مرحله است.

 • به عمل آوردن بتن ریزی با بتن آماده
 • قالب و ارماتور بندی با دوربین لیزری، شیب و تراز
 • پرداخت سطح بتن
 • مسطح کردن سطح به کمک شمشه کشی با شمشه برقی
 • ایجاد درز انبساط با کاتر به منظور افزایش یا حجم بتن در سرما و گرما
 • ایجاد کفپوش بتی به وسیله ماله چوبی و سپس ماله پروانه ای
 • استفاده از پودر ضد سایش. این پودر ضد سایش برای بتن ریزی کف محوطه های مختلف کاربرد دارد.

اجرای ماله پروانه ای چگونه است؟

در بتن ریزی کف با ماله پروانه ای درست یا غلط از اصطلاح اجرای ماله پروانه ای استفاده می شود که منظور همان نحوه کار با این دستگاه است. این دستگاه در دو مرحله اصلی سطح بتن را مسطح می کند. مرحله اول هموارسازی نام دارد؛ در این مرحله باید سینی (تیغه مخصوص هموارسازی) را زیر ماله نصب کرده تا با از بین بردن پستی و بلندی های کار، سطح آماده پرداخت شود. مرحله دوم پرداخت نهایی نام دارد؛ در این مرحله سینی از دستگاه جدا شده و تیغه ها روی دستگاه نصب می شوند تا سطحی یکنواخت و متراکم ایجاد شود.

انتخاب ماله پروانه ای برای کار های متناسب با پروژه

همانطور که در قسمت های قبل گفته شده ماله پروانه ای انواع مختلفی دارد در نتیجه باید توجه داشت که متناسب با پروژه ماله پروانه ای را انتخاب کرد. توصیه می شود تنها در صورتی که پروژه بسیار بزرگ و پر هزینه می باشد همانند بتن ریزی کف سوله های بزرگ از ماله های پروانه ای سرنشین دار یا نفربر استفاده کنید در غیر این صورن ماله پروانه ای دستی انتخاب مناسب و اقتصادی برای بتن ریزی شما است. ماله های پروانه ای دستی و موتوری در سایز 60، 90 و 120 تولید و به بازار عرضه می شود. ماله پروانه ای 60 یا گوشه زن برای فضاهای کوچک قابل استفاده است. ماله پروانه ای 90 مدلی همه کاره و پرفروش است که در بتن ریزی کف ساختمان و غیره کاربرد دارد و در نهایت در پروژه های بزرگ با بودجه محدود از ماله پروانه ای 120 استفاده می شود.

بتن ریزی کف با ماله پروانه ای
بتن ریزی کف با ماله پروانه ای

نحوه استفاده صحیح از ماله پروانه ای

حرکت صحیح ماله پروانه ای روی سطح برای رسیدن به نتیجه مطلوب نقش مهمی دارد. برای حرکت ماله پروانه ای در زمان تغییر جهت به سمت چپ باید دسته ماشین را کمی بالا کشیده و برای تغییر جهت به سمت راست باید دسته ماله پروانه ای را کمی به پایین فشار دهید. در مرحله هموار سازی و پرداخت، زاویه تیغه ها بسیار اهمیت دارد. در مرحله هموارسازی باید سینی کاملا صاف نگه داشته شود این امر باعث می شود هم کنترل دستگاه ساده تر شود و هم سطح هموارتری داشته باشید. در پرداخت نهایی باید تیغه ها را کمی زاویه دار نگه دارید و در هر مرحله با کمی افزایش زاویه فشار بیشتری به سطح وارد کنید این امر سبب می شود بتن محکم تر گردد  . دقت کنید که افزایش بیش از حد زاویه (بالای 15 درجه) نه تنها مفید نیست بلکه به تراشیدن سطح بتن و عدم کنترل دستگاه منجر می شود.

نکات مهم در بتن ریزی با ماله پروانه ای

 • بهتر است بتن ریزی در هوای غیر بارانی انجام شود تا بتوان به درستی با ماله پروانه ای کار کرد.
 • مشاهده رد تیغه ها به شکل دایره ای شکل نشان دهنده زاویه بالای تیغه ها است.
 • در مرحله هموارسازی و پرداخت نهایی برای نصب سینی و تیغه ها نیازی به جدا کردن تیغه های اصلی دستگاه نیست.
 • برای اطلاع از زمان صاف کاری بهتر است پای خود را روی کف فشار دهید چنانچه بتن به چکمه نچسبید و نهایتا چند میلی متر فرو رفتگی ایجاد شد می توان صاف کاری را آغاز کرد.
 • صاف کاری بیش از اندازه نیز مضر است زیرا تمامی منافذ موجود بسته می شود و فرایند طبیعی خشک شدن کف و گرفتن بتن طولانی می شود.

جمع بندی

یکی از تحهیزات ساخت و ساز سبک که توسط پیمانکاران و شرکت های ساختمانی برای صاف و صیقلی کردن سطح بتن به کار می رود ماله  پروانه ای است. ماله پروانه ای در ابعاد و انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند. با استفاده از ماله پروانه ای می توان با صرف هزینه و زمان کم تر کف محوطه های مختلف را به طور مسطح و مستحکم بتن ریزی کرد. شرکت بتن ساروج با اعلام آمادگی در زمینه آماده سازی انواع بتن و بتن ریزی کف در تمامی سطوح یکی از مراکز برجسته می باشد. بتن ساروج با تضمین کیفیت، امنیت و قیمت مناسب می تواند از مناسب ترین شرکت ها برای ایجاد کفپوش های ملاتی و مدرن محسوب شود .

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *