هزینه بتن ریزی کف محوطه و بتن ریزی کف سوله

اگر شما هم در صنعت ساخت و ساز فعالیت میکنید، حتما با این سوال که هزینه بتن ریزی کف محوطه و بتن ریزی کف سوله چگونه تعیین میشود مواجه شده اید. توضیح های متفاوتی برای جواب این سوال وجود دارد ولی بهتر است یک نگاه کلی به تمام موارد تاثیر گذار در این زمینه بیندازیم.

‌‌ بتن را بشناسیم

بتن یکی از مصالح ساختمانی است که برگرفته از ترکیب سیمان، ماسه و سنگدانه های درشت و کوچک مخلوط با آب است و به مرور زمان سخت می شود. در صنعت ساختمان سازی از بتن برای ساخت بنا هایی مثل تیر، پی، ستون، دال و سایر عناصر باربر استفاده می شود.

بتن از مصالح چسباننده تشکیل میشود که این مصالح به غیر از سیمان انواع مختلفی دارند. مانند آهک برای بتن های آهکی و قیر برای بتن های آسفالت که برای راهسازی و ستخت خیابا ها بسیار مناسب هستند.

پیشینه بتن تا کنون

زمانی که بتن برای اولین بار اختراع گردید مورد توجه اکثر کسانی که در حیطه ساختو ساز فعالیت میکرد‌ند قرار گرفت. مواد اولیه تشکیل دهنده بتن، سیمان های خامی بود‌ند که از خرد کرد‌ن و سوزاند‌ن گچ یا سنگ آهک به دست می آمد‌ند.

هنگامی که ماسه و سیمان به آن اضافه شد، به ملات تبدیل شد‌ند، ماده ای همانند گچ که برای چسباند‌ن سنگ ها به همدیگر استفاده می شود. در طی هزاران سال گذشته، این مواد با ترکیب سایر مواد بهبود یافته به بتن مدرن تبدیل شد‌ند.

مواد اولیه بتن در حدود 1300 سال قبل از میلاد اختراع گردید، زمانی که سازندگان بتن در خاورمیانه دریافتند که وقتی بیرون قلعه های خود را گچ کاری کرد‌ند و دیوارهای خانه های خود را با پوشش نازک و مرطوب سنگ آهن سوخته پوشانید‌ند، بتن به دست آمد.

علت مهم بود‌ن تست بتن چیست

در مراحل اولیه ساخت، آزمایش های متعددی وجود دارد که به ویژه برای سازه های بزرگ ضروری است. آزمایش خاک، آزمایش بتن، آزمایش میلگرد و آزمایش جوش از جمله آنهاست. برای برخی، انجام این آزمایشات ممکن است غیر ضروری و هزینه اضافی به نظر برسد.

اما به هیچ وجه اینطور نیست و عواملی مانند پایداری سازه، طول عمر و بسیاری دیگر به انجام این تست ها بستگی دارد. عدم انجام این تست ها (حتی در صورت دور زد‌ن موانع قانونی) می تواند در درازمدت صدمات جبران ناپذیری به تولیدکنندگان وارد کند و لذا اکیداً پیشنهاد می کنیم در انجام این تست ها کوتاهی نکنید.

در واقع برخی خلاءهای قانونی در زمینه آزمایش بتن، میلگرد و جوش این امکان را برای شرکت های ارائه دهنده خدمات بتن، میلگرد و جوش فراهم کرده است تا با ارائه مدارکی مجوزهای لازم را دریافت کنند. اگرچه این کار مقداری از هزینه های شما را کاهش می دهد، اما بسیار خطرناک است.

زیرا شرکت ها می توانند خدمات خود را با کیفیت پایین تری نسبت به آنچه در اسناد خود ادعا می کنند به شما ارائه دهند. بنابراین، به خصوص در پروژه های بزرگ، باید این آزمایش ها را با کمک آزمایشگاه های مستقل و غیر انتفاعی انجام دهید.

به این ترتیب می توانید از کیفیت بتن، میلگرد و جوش مطمئن شوید. در غیر این صورت باید ریسک خسارت های بزرگ را بپذیرید. از طرفی پیشنهاد می کنیم قبل از اعلام نتایج آزمایش بتن از آزمایشگاه مستقل، تمامی هزینه ها را با ارائه دهنده خدمات بتن تسویه نکنید.

زیرا با ارائه بتن بی کیفیت امکان تقلب وجود دارد. تنها راه تشخیص این نوع تقلب انجام یک آزمایش مشخص است. در قسمت بعدی مراحل آزمایش بتن را توضیح خواهیم داد.

فرایند تست بتن برای هزینه بتن ریزی کف محوطه و بتن ریزی کف سوله

این باید زمانی انجام شود که با یک شرکت بتن ریزی قرارداد می بندید. بهتر است قبل از نهایی شد‌ن قرارداد به شرکت بتن ریزی اطلاع داده شود که ناظرانی برای آزمایش بتن در حین بتن ریزی کف محوطه حضور خواهند داشت. همچنین لازم است با این شرکت شرط بندی کنید که با اعلام نتایج آزمایش بتن بخشی از پرداخت خود را انجام دهید.

به این ترتیب از بروز مشکل جلوگیری خواهد شد. در ابتدای فرآیند بتن ریزی کف محوطه، یک یا چند مهندس ناظر از آزمایشگاه به محل پروژه شما اعزام می شوند. در اکثر موارد لازم است این مهندسان در تمام مراحل بتن ریزی حضور داشته باشند و از کیفیت خوب کارها اطمینان حاصل کنند.

همچنین در این مدت مهندسان نمونه های لازم را برای آزمایش بتن جدید و انتقال آن به آزمایشگاه بتن می گیرند. البته لازم به ذکر است که ممکن است مقداری نمونه برداری قبل از خروج بتن از کارخانه انجام شود. مخصوصاً آزمایشاتی که مربوط به تعیین کیفیت سیمان است.

کارهای مرتبط با آزمایشگاه

بعد، نوبت به انجام کارهای آزمایشگاهی می رسد. همانطور که در قسمت های بعدی به تفصیل توضیح خواهیم داد، در آزمایشگاه بتن، چندین آزمایش مختلف بر روی نمونه های به دست آمده از پروژه انجام می شود که ممکن است اعلام نتایج برخی از آنها به چند هفته زمان نیاز داشته باشد.

پاسخ نهایی تست بتن

پس از اعلام نتایج نهایی آزمایش بتن می توانید نتایج را به سازمان های ذیربط مانند سازمان نظام مهندسی ارسال کرده و مجوزهای لازم را برای ادامه ساخت خود دریافت کنید. در صورت وجود مشکل حاد در کیفیت بتن ممکن است سازمان نظام مهندسی دستور بازسازی و رفع برخی اشکالات و یا حتی تخریب بتن را بدهد.

در موارد بسیار خاص، ممکن است دستور تخریب داده شود. اما اگر هنگام عقد قرارداد با کارخانه بتن ریزی به بندهای آن دقت کنید و بندهای مربوط به آزمایش بتن را نیز اضافه کنید، هزینه اضافی متحمل نمی شوید. در واقع در صورت بروز مشکل در صورت اجرای شرایط ذکر شده تمامی خسارات به عهده کارخانه بتن خواهد بود.

تعریف سوله و محوطه

سوله

سازه ای فلزی با سقف شیب دار یا هلالی است که دارای محاسبات فنی ویژه برای طراحی و اجرای سوله سازی می باشد. اگر بخواهیم مکان های استفاده را ذکر کنیم می توان به اسکلت ساختمان، مرغداری، تعمیرگاه، فروشگاه زنجیره ای، کارخانه اشاره کرد. سالن های مخصوص ورزش یا تولید و کارگاه.

از آنجایی که ابعاد تیرها و ستون ها بزرگ است، در سازه های سوله باید از تیرهای ورق استفاده شود. در کارگاه سپاهان قائم صنعت طراحی با اندازه سازه ها متفاوت است زیرا در صنعت بیشتر استفاده می شود. قاب ها دارای شیب بوده و دهانه آن بزرگتر از اندازه سازه ها است.

محوطه

اصطلاح معماری موحطه به حرفه ایگفته می شود که هدف آن طراحی و سازماند‌هی منظره اطراف است. در این صورت، تعریف مفهوم محوطه به درک دامنه این حرفه کمک می کند. محوطه از یک جهت محیط اطراف است و به فضای محسوس و مرئی اطلاق می شود.

اما از یک جهت به ذهنیتی گفته می شود که با مواجهه با این فضای فیزیکی در انسان نقش می بندد. در مواردی دیگر، منظر را می توان ترکیبی از این دو، یعنی پدید‌ه ای مرکب از ذهنیت و عینیت تعریف کرد. در بیشتر تعاریف معماری منظر (منظر) و بالاتر از همه.

هدف محوطه بر تقویت ارتباط بین انسان با طبیعت و محیط زیست تاکید شد‌ه است. همچنین به عنوان هنر و علم ایجاد شرایط و زمینه‌سازی درک زیبایی و احساس شادی و آسایش در محیط‌های طبیعی و دست‌ساز به‌ویژه در بخش بزرگی از فضاهای باز جوامع زیستی با تکیه بر برخی علوم پایه. و مهندسی (مانند اکولوژی، زمین شناسی، گیاهان) علوم و باغبانی، آب و عمران.

از این رو در این رشته و حرفه در مقیاس های مختلف از آماد‌‌ه سازی زمین تا فضاهای کوچک به ویژه تا پایداری محیطی، فرآیند‌ها و زیبایی های اکولوژیکی، آماد‌‌ه سازی زمین و نمایش خواند‌نی و جذاب اثرات محیط طبیعی و عناصر مهمی مانند آب و گیاهان در به فضاهای باز توجه کنید.

علاوه بر این، حوزه محوطه سازی نقش بسیار مهمی در مدیریت بهره برداری، نگهداری و ایجاد تعادل بین مجموعه عوامل و عناصر طبیعی و مصنوعی در جوامع زیستی ایفا می کند.

نکات اصلی و مهم بتن ریزی کف سوله

 • قبل از شروع فرآیند باید کف سوله کاملا تمیز شود تا سطح زمین کاملا تمیز شود.
 • استفاد‌ه از ماله برقی نیز به صاف شد‌ن سطح نهایی کف سوله کمک می کند. علاوه بر این کارشناسان ما سعی می کنند با استفاد‌ه از دوربین لیزری و مته برقی سطح نهایی بتن را صاف کنند.
 • پس از اتمام مراحل اجرای بتن ریزی کف سوله باید چند روز روی سطح بتن آب بپاشید تا سطح مورد نظر مرطوب بماند. این عمل باعث افزایش مقاومت بتن و جلوگیری از ترک خورد‌ن آن می شود.
 • از پودر رنگی ضد فرسایش نیز برای افزایش استحکام کف سازه استفاد‌ه می شود.

هزینه اجرای بتن ریزی کف سوله

برای تعیین قیمت پیمانکاری اجرای بتن ریزی کف سوله عوامل مختلفی موثر است که برخی از آنها عبارتند از:

 • منطقه سوله ای که می خواهید بتن ریزی کنید. (مثلا هزینه اجرای بتن ریزی کف سوله کف سوله 500 متری با سوله 1000 متری متفاوت است.)
 • ضخامت سطح بتن (10، 15، 20)
 • شرایط مکان
 • فاصله موجود
 • و…

بتن ریزی کف محوطه

بتن ریز‌ی (ریختن بتن در محل مشخص) با ماله پروانه ای یکی از بهترین روش ها برای تسطیح کف حیاط است. ماله موتوری (مله پروانه ای) یک دستگاه بتن ریزی است که بتن را با سرعت و کیفیت بالا به طور یکنواخت روی زمین پخش می کند. برای اجرای بتن ریزی کف محوطه باید به نکاتی توجه کرد که برخی از آنها عبارتند از:

 • فاصله زمانی کافی بین بتن ریزی کف محوطه باید انجام شود.
 • مراقب باشید سطح آن ترک نخورد.
 • به سطح کار توجه کنید.
 • شیب سطح را نیز باید در نظر گرفت. (زمان خشک شد‌ن سطوح شیبدار کمتر است)

نکاتی که در تعیین هزینه بتن ریزی محوطه نقش دارند

 • مساحت محل: مساحت مکانی که می خواهید بتن ریزی کنید یکی از عوامل موثر در تعیین هزینه آن است. این بدان معناست که هر چه مساحت بزرگتر باشد، هزینه آن بیشتر است.
 • فاصله: فواصل مکانی نیز در تعیین هزینه بتن ریزی موثر است.
 • شرایط محل کار: اندازه گیری و تعیین هزینه بتن ریزی کف محوطه با توجه به فاکتورهای فوق انجام می شود لذا می توانید با تماس با کارشناسان ما اطلاعات لازم را در خصوص هزینه بتن ریزی به دست آورید.

چکید‌ه مطلب

بتن یکی از پرکاربرد ترین مصالح ساختمانی است که از ترکیب سیمان، ماسه و سنگدانه های درشت و کوچک مخلوط با آب تشکیل میشود. مواد اولیه تشکیل د‌هند‌ه بتن مصالح چسبانند‌ه مثل : آهک برای بتن های آهکی و قیر برای بتن های آسفالت که برای راهسازی و ستخت خیابا ها بسیار مناسب هستند.

سوله ساز‌ه ای است که با فلز همراه سقف شیب دار یا هلالی سا‌خته شد‌‌ه. این سازه با محاسبات فنی ویژه و تخصصی برای طراحی و اجرای سوله سازی می باشد. محوطه در اصل به اطراف یک سازه یا به سطحی از یک منطقه گفته میشود که مغمولا سرپوشید‌ه است.

در هزینه بتن ریزی کف محوطه و بتن ریزی کف سوله عوامل زیادی نقش دارند. برای تعیین این مقیاس باید خیلی از نکات زیر نظر گر‌فته شود، برای همین نمیتوا‌نیم قیمت دقیقی از این موضوع دبه شما ارئه د‌هیم. بهتر است برای مطلع شد‌ن از این قیمت از یک مهندس ماهر و متخصص قیمت کنید. یا میتوانید برای اطلاع از قیمت با ما تماس بگیرید.