بتن آماده چیست؟ آشنایی با بتن سازی آماده و مراحل تولید بتن

بتن آماده

مقدمه

یکی از پرکاربردترین مصالح برای ساختمان سازی و صنایع مختلف، بتن است. بتن یک ماده چسبنده بوده که از ترکیب آب، سیمان، سنگدانه و … تشکیل شده است. بتن با روش های مختلفی قابل آماده سازی برای به کار بردن در ساختمان ها و صنایع مختلف می باشد. شاید تا به حال در مورد بتن آماده اطلاعات کافی کسب نکرده باشید و ندانید که بتن آماده چیست؟ در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد مراحل تولید بتن و اینکه بتن سازی چیست و چه کاربردهایی دارد، صحبت کنیم.

بتن سازی چیست؟

بتن سازی به فرآیندی گفته می شود که نتیجه نهایی آن، تولید بتن های باکیفیت و مقاوم است. بتن سازی می تواند در محل ساختمان و یا به صورت آماده در کارخانه انجام شود. بتن سازی به واسطه داشتن کاربردهای مختلف در صنایع متنوع، یکی از مهم ترین صنایع در کشور ایران است که در شهرهای مختلفی نیز اجرا می شود.

بتن آماده چیست و چه تفاوتی با دیگر انواع بتن ها دارد؟

بتن سازی چیست؟ حتما شما هم در ابتدا این سوال برای شما مطرح می شود که بتن سازی چیست و چرا اصلا انجام می شود؟ به طور کلی بتن سازی در قزوین به یکی از روش های ساخت مصالح برای اجرا در ساختمان های مختلف تبدیل شده است که اهمیت بسیار ویژه ای در میان کسب و کارها و صنایع مختلف دارد. بتن سازی می تواند در محیط های کارخانه ای و یا در محل ساختمان سازی انجام شود.

این روزها به دلیل اینکه آلودگی ها و شلوغی های ناشی از بتن سازی در محل ساختمان کاهش پیدا کند، از بتن آماده به جای بتن های دیگر استفاده می شود. اما بتن آماده چیست؟ بتن آماده یک نوع خاص از بتن بوده که می تواند در یک کارگاه و یا کارخانه مخصوص تولید شود. سپس با کمک میکسرها، بتن های آماده به سمت محل مورد نظر ارسال می شوند.

از جمله مزایای بتن آماده نسبت به دیگر بتن ها این است که با دقت بیشتری در کارخانه و کارگاه ها ساخته می شود. سنگ ریزه های مختلف به صورت تخصصی و اصولی در این بتن ها استفاده می شوند و تک تک مراحل نیز به صورت تخصصی انجام می شود تا در نهایت یک بتن با کیفیت و با مقاومت بالا تهیه گردد.

بتن سازی در قزوین
بتن سازی در قزوین

کاربردهای بتن آماده

بتن آماده از ترکیب مواد مختلفی از جمله سیمان، آب، سنگ آهک و دیگر افزودنی های مختلف تولید می شود. این بتن می تواند بسته به نظر مشتری و نیاز یک فضا، با تنوع بالایی ساخته شود. به همین خاطر، نوع بتن تهیه شده بسته به نیاز مشتری و شرایط ساختمان و محلی که قرار است بتن مورد استفاده قرار گیرد، متفاوت خواهد بود.

از مزایای بتن آماده می توان به دقت زیادی اشاره کرد که در هنگام تولید این نوع بتن در کارخانه ها صورت می گیرد. تمامی مواد اولیه ساخت بتن های آماده به دقت بررسی می شوند تا هیچ ناخالصی و یا مشکلی در بتن ها وجود نداشته باشد. سپس افزودنی های مختلف به همراه رطوبت و … به بتن اضافه می شوند تا در نهایت بتن با کیفیت بالایی تهیه و به میکسرهای انتقال دهنده بتن منتقل شوند.

بتن های آماده بسته به نوع ترکیبات و روش تولیدی که دارند، می توانند در بخش های مختلف ساختمان و صنایع متنوعی مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین، کاربردهای این بتن بسیار متنوع بوده و بر اساس نیاز مشتری قابل تعیین است. از جمله کاربردهای بتن آماده می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ساخت تیرها و ستون ها برای ساختمان های بتنی
 • ساخت انواع پی ساختمان
 • ساخت انواع دیوارهای برشی بتنی
 • قابل استفاده برای کف سازی ساختمان ها و پارکینگ ها
 • ساخت انواع تونل ها
 • ساخت انواع دیوارهای حائل و محافظت‌کننده
 • ساخت انواع سد
 • و …
بتن سازی در قزوین
بتن سازی در قزوین

مزایای بتن آماده چیست؟

یکی از سوالات رایجی که در مورد بتن آماده وجود دارید این است که مزایای بتن آماده چیست؟ با توجه به کاربردهای مختلف این نوع بتن در صنایع و ساختمان سازی، می توان مزایای زیادی را برای این بتن ها ذکر کرد که در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می کنیم.

 1. دسترسی آسان. مهم ترین مزیت استفاده از بتن های آماده این است که به راحتی قابل استفاده بوده و می توان آن ها را با تنوع بالایی خریداری کرد.
 2. کمک به افزایش سرعت کار. با کمک بتن های آماده، دیگر نیازی به بتن سازی در محل نیست. تمامی کار با سرعت بیشتری انجام می شوند؛ چرا که بتن ها کاملا آماده هستند.
 3. ترکیب خوب مواد اولیه بتن. بتن های آماده با استانداردهای مشخصی تولید می شوند. بنابراین، ترکیبات آن ها نیز به خوبی با هم مخلوط می شوند. به همین خاطر، نتیجه نهایی بتن بسیار بهتر خواهد بود.
 4. کاهش هزینه ها. با بتن های آماده می توان در هزینه های اجرایی یک پروژه صرفه جویی بسیار زیادی کرد. چرا که با وجود ساخت بتن آماده دیگر نیازی به صرف هزینه زیاد برای نصب و حمل و نقل نیست. بتن های با کیفیت و قابل استفاده، به صورت آماده به محل فرستاده می شوند و فقط کافیست که در کوتاه ترین زمان ممکن در محل نصب شوند.
 5. کاهش مصرف سیمان. برای ساخت بتن های آماده از افزودنی های مختلفی استفاده می شود که هر کدام می توانند نیاز به مصرف سیمان را کاهش دهند. با کمک این افزودنی ها می توان در مصرف سیمان نیز صرفه جویی کرد.

معایب بتن آماده چیست؟

حال که با مزیت های مختلف بتن آماده آشنا شدیم، بد نیست که در مورد معایب بتن های آماده نیز صحبت کنیم. اگرچه این نوع بتن می تواند کاربردهای بسیار زیادی در صنایع و ساختمان سازی داشته باشد. اما بدیهی است که اگر در هنگام حمل و نقل به زمان ارسال بتن ها توجه نشود، احتمال اینکه بتن ها کیفیت خودشان را از دست بدهند، وجود دارد. بنابراین، لازم است که بسته به مدت زمان انتقال بتن، کندکننده های مناسب به بتن اضافه شوند تا مشکلی در حین انتقال این بتن ها وجود نداشته باشد.

موضوع دیگری که باید به آن توجه شود، ترک خوردگی بتن های آماده است که معمولا در اثر خیس شدن آن ها به وجود می آید. به همین خاطر، لازم است که حتما قبل از اینکه بتن های آماده مورد استفاده قرار گیرند، از نظر کیفیت مورد بررسی قرار گیرند.

بتن سازی در قزوین
بتن سازی در قزوین

آشنایی با مراحل تولید انواع بتن

بتن سازی در قزوین، جزء صنایع قدیمی به شمار می رود که طبق مراحل مختلفی قابل انجام است. سال هاست که مراحل تولید بتن به صورت تخصصی و اصولی در قزوین و شهرهای مختلف کشور انجام می شود. به همین خاطر، اجراکننده تمامی صنایع می توانند اقدام به خرید بتن آماده در قزوین و شهرهای مختلف کنند. برای اینکه درک بهتری از مراحل تولید بتن و بتن سازی داشته باشید، بهتر است که در ابتدا با مراحل تولید بتن آشنا شوید.

تامین مواد اولیه

در مرحله اول لازم است که مواد اولیه مورد نیاز تامین شوند. استفاده از ماسه سنگ، سیمان، آب و … اولین قدم برای تولید بتن است. همچنین، لازم است که سیمان نیز در کنار ماسه سنگ تهیه شود تا وارد مرحله بعدی، یعنی ترکیب این مواد اولیه شویم. لازم به توضیح است که نوع سیمان و ماسه سنگ های انتخاب شده تاثیر زیادی بر روی کیفیت بتن نهایی تولید شده دارد.

ترکیب مواد اولیه

پس از اینکه مواد اولیه یعنی ماسه سنگ و سیمان تهیه شدند، نوبت به آن می رسد که این دو مواد با هم ترکیب شوند. میکسرها وظیفه ترکیب کردن این دو ماده را برعهده دارند تا در نهایت یک ترکیب بسیار یکنواخت ایجاد شود.

تخلیه کردن مصالح

پس از اینکه ترکیب کردن مصالح به اتمام رسید، نوبت به آن می رسد تا از یک قیف با نوار پلاستیکی برای تخلیه کردن مصالح استفاده شود.

ورود مصالح به مخزن اصلی

در این مرحله مواد اولیه ای که با هم مخلوط شدند با کمک یک نور پلاستیکی به داخل مخزن اصلی انتقال داده می شوند.

اضافه کردن مواد افزودنی

در این مرحله لازم است که آب و مواد افزودنی مناسب به داخل میکسرها اضافه شوند تا در نهایت بتن به مقاومت ایده آل خودش برسد.

مخلوط کردن تمامی ترکیبات با هم

پس از اینکه مواد افزودنی و آب با هم در مخزن اصلی و میکسر ریخته شدند، لازم است که مخلوط کردن تمامی این ترکیبات با هم انجام شود.

باز کردن درب میکسر

پس از اینکه فرآیند اختلاط مواد افزودنی، آب و ماسه سنگ و سیمان انجام شد، می توان درب خروجی میکسر را باز کرد تا از بتن استفاده نمود.

اضافه کردن مواد شیمیایی برای تکمیل فرآیند

در صورت نیاز می توان پس از تهیه بتن آماده، اقدام به اضافه کردن ترکیبات شیمیایی به آن ها کرد. هدف از اضافه کردن این ترکیبات، رسیدن به بتن ایده آل است.

بررسی کیفیت و حجم بتن قبل از ارسال به محل پروژه

آخرین مرحله برای تولید بتن و بتن سازی این است که کارشناسان مجموعه تولید بتن، کیفیت بتن را با دقت زیادی بررسی کنند. معمولا از آزمایشگاه های مجهز برای بررسی عملکرد بتن و کیفیت آن استفاده می شود تا در نهایت بتن باکیفیت و مقاوم به دست مشتری برسد. پس از اینکه کیفیت بتن از نظر کارشناسان کارخانه تایید شد، بتن با کمک میکسر و یا تانکرهای مخصوص به محل پروژه ارسال می گردد.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *